recipe-1

Recipe-1 › Kari dunia › Kari ayam Sri Lanka

Sri Lanka

Kari ayam Sri Lanka (Kukul mas curry)

Kari Sri Lanka menggunakan serbuk kari yang gelap dan disangai (ketumbar, jintan putih, jintan manis dan rempah manis yang disangai hingga perang), daun kari, daun pandan dan santan, yang memberi rasa yang agak berbeza daripada kari India.

Langkah sama, asas rasa berbeza Sederhana pedas

Terlalu pedas? Guna separuh cili (serbuk, pes atau cili segar) dan jangan masukkan cili hijau.

Baru di sini? Cara halaman ini berfungsi

Recipe-1 ialah satu resipi kari ringkas dalam sembilan langkah: goreng bawang dan cili hijau, masukkan sayur atau daging, masukkan serbuk cili dan kunyit, kemudian air dan garam, dan didihkan. Dengan perubahan kecil, sembilan langkah yang sama menghasilkan kari dari seluruh dunia.

Halaman ini mengambil sembilan langkah itu dan menunjukkan apa yang perlu diubah untuk membuat Kari ayam Sri Lanka. Anda tidak perlu membaca apa-apa lagi dahulu: setiap langkah asas ditulis di bawah. Perubahan ini diusahakan di atas kertas berdasarkan cara biasa hidangan ini; belum diuji di dapur. Sudah masak? Beritahu orang lain hasilnya.

Hijau: langkah resipi asas (dipotong = jangan guna untuk hidangan ini)Merah: apa yang perlu dibuat sebagai ganti untuk Kari ayam Sri Lanka

Lihat resipi asas penuh (dengan pemasa dan tip) · Lihat semua kari di peta dunia

Anda perlukan

Untuk berapa orang?4

Sukatan berubah mengikut bilangan orang; masa memasak lebih kurang sama (guna periuk yang lebih besar untuk lebih ramai). Rasa sambil memasak: cili atau garam boleh ditambah kemudian, tetapi tidak boleh dikeluarkan.

Bahan utama: 750 g Ayam bertulang.

Daripada resipi asas

  • 2 Bawang besar
  • 2 Cili hijau
  • 3 sudu besar Minyak masak
  • 1 sudu teh Serbuk cili merah
  • ½ sudu teh Serbuk kunyit
  • 1 sudu teh · tidak digunakan Garam dan air
  • 1 sudu besar Pes halia dan bawang putih
  • 3 · 3 · 5 cm Bunga cengkih, buah pelaga dan kayu manis
  • Garam masala (pilihan) tidak digunakan

Tambah untuk Kari ayam Sri Lanka

  • 2–3 sudu besar Serbuk kari Sri Lanka yang disangai
  • 1 tangkai Daun kari
  • 5 cm Daun pandan (rampe)
  • 1 Sebatang serai (pilihan)
  • 400 ml Santan

Tinggalkan

  • Sayur
  • Garam masala

Sembilan langkah, dengan perubahannya

Jika satu langkah ada baris merah, buat baris merah itu dan bukan langkah asas hijau yang dipotong. Langkah yang hijau sahaja dibuat sama seperti resipi asas.

  1. Potong bawang dan cili.

  2. Langkah asas: jangan gunaGoreng dalam sedikit minyak selama kira-kira 4 minit dengan api sederhana besar.

    Kari ayam Sri Lanka: buat iniGoreng bersama daun kari, sehelai daun pandan, serai dan rempah ratus (B). Masukkan pes halia bawang putih.

  3. Langkah asas: jangan gunaPotong sayur pilihan anda.

    Kari ayam Sri Lanka: buat iniGuna ayam.

  4. Masukkan dan goreng selama kira-kira 4 minit dengan api sederhana besar.

  5. Langkah asas: jangan gunaMasukkan serbuk cili merah dan serbuk kunyit.

    Kari ayam Sri Lanka: buat iniMasukkan 2–3 sudu serbuk kari yang disangai bersama serbuk cili dan kunyit. Jangan guna garam masala.

  6. Teruskan menggoreng sehingga hampir berwarna perang.

  7. Langkah asas: jangan gunaMasukkan sedikit air.

    Kari ayam Sri Lanka: buat iniGuna santan cair sebagai ganti air.

  8. Masukkan garam.

  9. Langkah asas: jangan gunaDidihkan sehingga kuahnya sepekat yang anda suka.

    Kari ayam Sri Lanka: buat iniDidihkan sehingga ayam masak, kemudian masukkan santan pekat dan reneh 2–3 minit lagi.

Hidangkan: Dengan nasi, atau putu mayam (string hoppers).

Pastikan daging dan makanan laut masak sepenuhnya: ayam sehingga tiada warna merah jambu di dalam; kambing dan daging lembu perlu dimasak lama dengan api perlahan.

← Ayam karahiSemua kari di petaKari hijau Thai →

Halaman ini tersedia dalam:

English · Deutsch · 日本語 · Español · हिन्दी · ગુજરાતી · Bahasa Melayu · Türkçe · 简体中文 · 繁體中文(香港) · اردو · العربية

Lebih banyak bahasa akan datang tidak lama lagi.